Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm - стр. 65
– Koordinācija acu un roku sistēmā (bērns var pareizi pārnest uz piezīmju grāmatiņu vienkāršāko grafisko attēlu – rakstu, figūru – vizuāli uztveramu no attāluma (piemēram, no grāmatām).
Skolas gatavības psiholoģiskās īpašības
Tradicionāli ir trīs skolas brieduma aspekti: intelektuālais, emocionālais un sociālais.
Intelektuālajā sfērā skolas brieduma sasniegšanas īpašības ir; uztveres diferenciācija (uztveres briedums); spēja brīvprātīgi koncentrēties; spēja identificēt objektu un parādību būtiskās iezīmes un izveidot cēloņu un seku attiecības starp tām (analītiskā domāšana); racionāla pieeja realitātei; spēja loģiski iegaumēt, spēja runāt ar ausu, spēja saprast un izmantot simbolus, roku un roku un acu koordinācijas smalkās motorikas attīstība un interese par jaunām zināšanām. Kopumā intelektuālais briedums atspoguļo smadzeņu struktūru funkcionālo nobriešanu. Intelektuālās attīstības faktors ir nepieciešams, bet nepietiekams nosacījums veiksmīgai bērna pārejai uz skolu.
Emocionālā ziņā skolas briedumu raksturo noteikta emocionālās stabilitātes līmeņa sasniegšana, impulsīvo reakciju skaita samazināšanās, uz kuras fona tiek veikts mācību process.
Sociālo briedumu, pirmkārt, nosaka bērna nepieciešamība sazināties ar citiem bērniem, piedalīties grupas mijiedarbībā, pieņemt un pakļauties bērnu grupu interesēm un paražām. Šī skolas brieduma sastāvdaļa ietver bērnu īpašību attīstību, kas ļauj viņiem efektīvi sazināties ar citiem mācību procesa dalībniekiem (klasesbiedriem un skolotājiem). Visplašākajā nozīmē sociālais briedums ir bērna spēja uzņemties skolēna sociālo lomu. Tas izpaužas bērna attieksmē pret skolu un izglītojošām aktivitātēm, skolotājiem un sevi kā studentu. Studenta veidotais iekšējais stāvoklis ļauj viņam tikt iekļautam izglītības procesā kā darbības priekšmetam, kas izpaužas kā apzināta nodomu un mērķu veidošana un īstenošana, vai, citiem vārdiem sakot, studenta brīvprātīgā uzvedība. Šis komponents ietver arī noteiktu motivācijas sfēras attīstības līmeni. Šajā aspektā bērnu, kurš ir psiholoģiski gatavs skolai, piesaista mācībām ne tikai tās ārējā puse (portfelis, mācību grāmatas, piezīmjdatori utt.), Bet galvenokārt iespēja apgūt jaunas zināšanas, prasmes un iemaņas.
Skolas brieduma sasniegšana ir saistīta ar vairākiem ģenētiskiem un sociālpsiholoģiskiem faktoriem, kas ietekmē bērna somatisko un garīgo attīstību visā viņa dzīves laikā pirms skolas. Šo faktoru ietekmes raksturs nosaka skolas nenobrieduma cēloņus, kas ietver:
– Trūkumi izglītības vidē.
– Bērna somatiskās attīstības trūkumi.
Neirotiska rakstura attīstība.
Pirmsdzemdību vai agrīns postnatāls centrālās nervu sistēmas bojājums.
Shēma bērna psiholoģiskā un pedagoģiskā profila sastādīšanai uzņemšanai skolā
Tipoloģiskās īpašības:
– Aktīvs, mobils, lēns, inerts, lēns. Uzbudināms, nelīdzsvarots, mierīgs, līdzsvarots, nomākts, whiny.
– Ātra reakcija uz verbāliem stimuliem, pārslēdzamība.
"Valdošais noskaņojums ir jautrs, nomākts, bez lielas pieskaņas. Vai dienas laikā ir kādas pēkšņas garastāvokļa svārstības?
– Vai viņš ir neatlaidīgs, saskaroties ar grūtībām, ar kurām nācies saskarties, vai atkāpjas, saskaroties ar tām? Lūdz palīdzību un izmanto to.
Raksturīgās pazīmes:
– Sabiedriskums, introvertums. Viegli sazinās, pareizi uztver situāciju, saprot tās nozīmi, uzvedas adekvāti, kontakts un komunikācija ir sarežģīta, izpratne un reakcija uz situāciju ne vienmēr ir vai nav pilnīgi adekvāta, labi neveido kontaktu, ir grūtības komunikācijā, situācijas izpratne.